• Siedmaci – hľadači pokladu Nitrianskeho hradu

• V jeden vcelku príjemný septembrový deň sme sa vybrali my – siedmaci -  hľadať stratený poklad Nitrianskeho hradu. Nebolo to vôbec ľahké. Pri prekonávaní všetkých prekážok – vedomostných úloh, tajničiek a hlavolamov  sme za pomoci našej sprievodkyne  postupne odkrývali jednotlivé indície. Už vieme, kto bol Pribina, akú úlohu v dejinách Nitry zohral Corgoň. Prezreli sme si Katedrálu svätého Emeráma aj Diecézne múzeum plné cenností z pravého zlata. Zaujala nás legenda o svätom Benediktovi a Svoradovi. Veľmi sme sa tešili, keď sme sa ako hľadači pokladu osvedčili a mohli sme vďaka správnym indíciám ukrytý poklad objaviť. Túto exkurziu sme si všetci užili a už sa tešíme na ďalšie takéto zážitkové učenie.                                                                                                                                                                                                                                    Žiaci VII.A + VII. B

• Exkurzia Bzince pod Javorinou – Trenčín

• V utorok 20. 09. 2022 sa šiestaci vybrali na exkurziu smer Bzince – Trenčín. V Bzinciach navštívili rodný dom spisovateľky Ľudmily Podjavorinskej. Počas výkladu sa dozvedeli zaujímavé informácie zo života a tvorby tejto národnej umelkyne. Potom pokračovali do Trenčína. V Trenčianskom múzeu si prezreli zbierku motýľov a iných zvierat, dozvedeli sa o panovníkoch, ktorí vládli v minulosti tomuto mestu, taktiež videli zbierku archeologických a folklórnych predmetov z danej oblasti, o ktorých im zaujímavo porozprávala pani sprievodkyňa. Z exkurzie prichádzali domov obohatení o nové informácie.

Mgr. Dana Podkopčanová

• Vedecký veľtrh Bratislava

• Po dvojročnej nechcenej prestávke sme opäť nasadli do autobusu a vybrali sa do Bratislavy. Nie však za nákupmi, ale za objavovaním... Naši deviataci navštívili Vedecký veľtrh, ktorý opäť nesklamal. Vo veľkom počte vedeckých stánkov dychtivo čakali rôzni vystavovatelia. Dozvedeli sa množstvo nových informácií – ako funguje DNA, ako sa stavali príbytky v minulosti, ako odlíšiť kostru ženy a muža, či dokonca ako postaviť skutočné auto. Okrem množstva vedomostí, ktoré boli deviatakom ponúknuté, v stánkoch čakalo aj množstvo súťaží o zaujímavé ceny a propagačné materiály (tešíme sa, že množstvo z nich sa nám podarilo povyhrávať).

Tento ročník Vedeckého veľtrhu, vzhľadom na dvojročnú prestávku, zhodnotili deviataci ako výborný a obohacujúci. Tešíme sa na ďalšie akcie podobného charakteru.

Mgr. L. Macášek, Mgr. M. Sviteková

• Jesenný zber papiera

• Kde:                 školský dvor ZŠ

Kedy:               27. september 2022

Čas:                 od 14:00 h. do 17:00 h.

Čo zberáme:   papier a kartón (musí byť riadne zviazaný)

Ďakujeme!